بررسی چاپگر سه بعدی Ender-5 S1

بررسی چاپگر سه بعدی Ender-5 S1

اشتراک گذاری مراقبت است!

Creality به تازگی سومین قسمت از سری Ender 5 را با نام Ender-5 S1 منتشر کرده است. S-1 با ترکیب تمام بهترین ویژگی های مدل های قبلی خود، بسیار خوب به نظر می رسد. این دستگاه به جرأت ادعا می کند که با سرعت 5 برابر سریعتر از چاپگر سه بعدی معمولی شما، با شتاب تا 2000 میلی متر بر ثانیه چاپ می کند.2اما آیا این واقعا چیز خوبی است؟

ساخت و ساز

Ender-5 S1 یک چاپگر دکارتی استاندارد است که پلت فرم چاپ در امتداد محور z حرکت می کند. این مزایا و معایب مشخصی را ارائه می دهد که بعداً به آنها خواهم پرداخت. به دلیل طراحی قاب مکعبی بزرگ، ساخت چاپگر کمی پیچیده تر است، اگرچه استاندارد جدید برای حمل و نقل پرینترهای نیمه ساخته یک مزیت بزرگ است. با این اوصاف، کاربران هنوز به فضای زیادی برای باز کردن و ساخت این غول بزرگ 425×460×570 میلی متری نیاز دارند. با وجود اندازه و نمای پیچیدگی آن، دستورالعمل ها به سادگی نحوه مونتاژ Ender-5 S1 را توضیح می دهند.

طرح

اگرچه تقریبا 0.5 متر است3 از نظر اندازه، Ender-5 S1 دارای حجم ساخت کمی بیشتر از Ender-3 S1 است. من در این بررسی اغلب این دو دستگاه را با هم مقایسه خواهم کرد زیرا مشخصات بسیار مشابهی دارند اما حدود 200 پوند تفاوت قیمت دارند.

همانطور که کاربر چاپگر را می سازد، به راحتی می توان برخی از پشتیبانی های اضافی اضافه شده برای کمک به تقویت ساختار در برابر نیروهای ایجاد شده توسط 2000 میلی متر بر ثانیه را مشاهده کرد.2 شتاب. همچنین یک پشتیبانی اضافی برای کمک به تثبیت سکوی ساخت وجود دارد که از طریق یک میله رزوه‌ای و دو ریل خطی از پشت چاپگر آویزان می‌شود. با این حال، بر خلاف Ender-3 S1 که توسط دو ریل خطی در دو انتهای دروازه پشتیبانی می‌شود، این پلتفرم هنوز فقط از یک طرف پشتیبانی می‌شود.

هد چاپ که به دروازه‌ای در بالای قاب متصل است و فقط در محور x و y حرکت می‌کند، چیزی است که به Ender-5 S1 کمک می‌کند تا به سرعت‌های چشمگیر خود برسد.

همچنین، کیفیت زندگی خوب اضافه شده به S-1 صفحه نمایش لمسی کوچکی است که برای کنترل دستگاه استفاده می شود. این در حال تبدیل شدن به یک ویژگی استاندارد پرینترهای سه بعدی جدید است و دیدن آن لذت بخش است. این به کاربر کمک می‌کند تا کنترل‌ها را راحت‌تر هدایت کند و به آنها اجازه می‌دهد به روشی در دسترس‌تر نمایش داده شوند.

در بالای پلت فرم چاپ یک پایه فولادی مغناطیسی استاندارد با روکش PC قرار دارد. احتمالاً قبلاً آنها را دیده‌اید. هیچ چیز خیلی جالبی نیست جز دو فرورفتگی که با دو پیچ به صورت ردیفی بریده شده اند و به راحتی می توان آن را در جای خود قرار داد. فکر خوبی است، اما همچنان توصیه می‌کنم آن را با مواد بهتر دیگری مانند شیشه جایگزین کنید.

اکسترودر “Sprite” با درایو مستقیم

Ender-5 S1 که به دنبال تبدیل شدن به استاندارد جدید Creatlity است، دارای یک اکسترودر درایو مستقیم است. با این حال، همانطور که در بررسی های دیگر این نوع اکسترودر ذکر کرده ام، در مقایسه با همتای Bowden خود دارای مزایا و معایب مختلفی است.

اولاً، یک اکسترودر مستقیم به دلیل نزدیکی به نازل می تواند کوچکتر باشد و نیروی بیشتری نسبت به طرح Bowden ارائه دهد. با حذف فاصله و اصطکاک از معادله، اکسترودر می تواند کوچکتر و سبک تر شود.

این نزدیکی همچنین امکان جمع شدن بهتر فیلامنت را فراهم می کند، که به بهبود کیفیت چاپ به طور کلی کمک می کند.

با این حال، اشکالات متعددی در طراحی درایو مستقیم وجود دارد. اول، نصب یک اکسترودر روی هد چاپ، وزن قطعات متحرک را افزایش می دهد. این بدان معناست که نیروی بیشتری برای حرکت هد چاپ مورد نیاز است و می تواند در هنگام استفاده از شتاب بالا باعث ایجاد مصنوعات چاپی شود.

علاوه بر این، مصنوعات، خطاها و سایر نقص ها ممکن است از وزن قرقره که همراه با هد چاپ کشیده می شود رخ دهد. از آنجایی که هنگام حرکت سر چیزی برای تحمل وزن قرقره فیلامنت وجود ندارد، به این معنی است که تمام وزن به سر اعمال می شود.

ممکن است ساخت یک اکسترودر درایو مستقیم برای ماشین های شروع کننده مانند Ender-5 S1 آسان تر باشد. اما مطمئن نیستم که واقعاً انتخاب مناسبی برای این سبک چاپگر بوده است یا خیر.

تسطیح اتوماتیک

تراز خودکار در حال تبدیل شدن به یک ویژگی استاندارد پرینترهای سه بعدی جدید است، اما به نظر می رسد همه آنها از روش های کمی متفاوت استفاده می کنند. با این حال، به نظر می‌رسد که Creality روی سیستم همسطح خودکار CR Touch که شخصاً یکی از روش‌های مورد علاقه من است، استقرار یافته است.

Ender-5 S1، مانند Ender-3 S1، دارای یک پروب ولتاژ متحرک کوچک برای تعیین یکنواختی پلت فرم است. این کار را با بررسی سطح پلت فرم چاپ در 16 مکان انجام می دهد. این به چاپگر اجازه می دهد تا هر گونه اختلاف ارتفاع را در حین چاپ تصحیح کند.

علاوه بر این، کاربران می توانند چاپگر را به صورت دستی با استفاده از شماره گیری های موجود در گوشه های زیر پلت فرم تراز کنند. تسهیل این فرآیند یک ویژگی مفید است که هد چاپ را به هر پنج ناحیه تخت چاپ منتقل می کند.

یکی از ویژگی‌های نهایی که قابل ذکر است، قابلیت تنظیم محور z در افزایش 0.05 و 0.01 میلی‌متر است. من قبلاً نسبت به چاپگرهای دیگری که فقط گزینه 0.05 میلی متری را ارائه می کردند، ابراز تنفر کرده بودم. گاهی اوقات با این محدودیت، رسیدن به سطح عالی دشوار بود.

تنظیمات توصیه شده

همراه با تمام چاپگرها تنظیماتی توصیه می شود که به کاربر اجازه می دهد از چاپگر مطابق طراحی استفاده کند. هر زمان که چاپگرها را آزمایش می کنم، در ابتدا از این تنظیمات برای درک نحوه کار دستگاه و نحوه رسیدگی به مشکلات استفاده می کنم. طبق دستورالعمل، Ender-5 S1 ظاهراً می تواند با سرعت 250 میلی متر بر ثانیه چاپ کند که 5 برابر سریعتر از یک چاپگر استاندارد و 4 برابر سریعتر از Ender-3 S1 است. با این حال، سرعت چاپ به معنای زیاد نیست، زیرا چاپگر به ندرت به این سرعت ها می رسد اگر آنها خیلی بالا تنظیم شوند. مهمترین بخشهای “سرعت” چاپگر، تنظیمات شتاب و وضوح (شکستن) است.

فکر کنم 2000mm/s2 برای این چاپگر بسیار سریع است زیرا پشتیبانی کافی برای پلت فرم چاپ محور z وجود ندارد. ارتعاشات ناشی از شتاب و تغییرات سریع در حرکت باعث می شود سکوی چاپ تکان بخورد و کمی خم شود. علاوه بر این، به دلیل اندازه و وزن، کل پلت فرم به عنوان یک چنگال تنظیم عمل می کند و امواج و ارواح را در سراسر چاپ قرار می دهد.

در ابتدا مطمئن نبودم که خطاها به دلیل رشته است یا خیر، بنابراین رنگ و دمای متفاوتی را امتحان کردم که نتایج یکسانی را نیز به همراه داشت. مسئله دیگری که متوجه شدم این بود که خطوط نخ اکسترود شده بسیار نازک بودند و الگوی کلی بسیار سبک بود، تا جایی که تقریباً شفاف بود.

من سعی کردم با چاپ با سرعت 120 میلی متر بر ثانیه در جریان 150 درصد با این مشکل مقابله کنم. اگرچه در دیوارهای بیرونی این کار کارآمد به نظر می رسید (آنها با سرعت 80 میلی متر بر ثانیه چاپ می کنند)، در لایه های پرکننده و بالایی خطوط همچنان نازک بودند.

در تلاش برای فهمیدن اینکه آیا این یک مشکل مرتبط با رشته یا اکستروژن است، از G-code ایجاد شده برای Ender-3 S1 استفاده کردم. سرعت چاپ 150 میلی متر بر ثانیه و شتاب 500 میلی متر بر ثانیه دارد2.

همانطور که در این تصاویر به وضوح مشاهده می کنید، تنها تغییر عمده در این دو چاپ، شتاب بالا است که بر کیفیت چاپ تاثیر منفی می گذارد.

قیمت و گزینه های جایگزین

Ender-5 S1 با قیمت 489 پوند در دسترس است و می توانید آن را مستقیماً از Creality خریداری کنید. در ایالات متحده، قیمت آن 469.56 دلار است.

نتیجه

به طور کلی، Ender-5 S1 گام خوبی در مسیر درست برای سری Ender است. اتاق گرمایش، تراز خودکار و ارتقاء رابط کاربری فوق العاده هستند، اما آیا ارزشش را دارد؟

Ender-3 S1 کوچک‌تر، ارزان‌تر و سبک‌تر است، تنظیمات بهتر و قابلیت گسترش بیشتر دارد. من می دانم کدام را ترجیح می دهم بخرم.