منو سایت

بررسی Google Nest WiFi Pro – تست خانه هوشمند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بررسی Google Nest WiFi Pro - تست خانه هوشمند

من در وسط بررسی Google Nest WiFi Pro هستم. دلیل اصلی خرید این روتر این بود که می تواند با Matter کار کند و یک روتر مرزی Thread است.

این بخش از بررسی به دلیل مسائل مختلف طولانی تر از حد انتظار بود، بنابراین تصمیم گرفتم آن را از بررسی اصلی خود جدا کنم.

من هیچ دستگاه هوشمند مجهز به Thread ندارم، اما Aqara Hub M2 و SwitchBot Hub 2 را دارم که با Matter کار می کنند.

پارچه و نخ چیست؟

Matter یک استاندارد اتصال منبع باز برای خانه های هوشمند و دستگاه های IoT است. هدف فعال کردن قابلیت همکاری بین برندها و فناوری های مختلف است.

Thread یک فناوری شبکه شبکه ای کم مصرف مبتنی بر IPv6 برای دستگاه های IoT است. این پروتکل برای استفاده رایگان توسط سازندگان در دسترس است و هدف آن جایگزینی Zigbee و سایر سیستم ها (مانند Z-Wave) است. تفاوت اصلی بین Thread و Zigbee این است که Thread دارای آدرس IP است و دسترسی به ابر و رمزگذاری AES دارد.

برای Matter، هر زمان که بخواهید می‌توانید دستگاه‌ها را در برنامه Google Home ادغام کنید، اما برای اینکه بتوانید دستگاه‌ها را به صورت محلی کنترل کنید، باید یک کنترلر Matter در خانه خود داشته باشید.

دستگاه‌های Google Nest که از Matter و Thread پشتیبانی می‌کنند

اینجاست که Google Nest وارد عمل می شود. Google Matter را با بلندگوی اصلی Google Home، Google Home Mini، Nest Mini، Nest Audio، Nest Hub (نسل اول و دوم)، Nest Hub Max و Nest Wifi Pro جدید ادغام کرده است.

در مرحله بعد، Nest Wifi Pro، Nest Hub Max و Nest Hub (نسل دوم) دستگاه هایی هستند که می توانند به عنوان مسیریاب مرزی Thread کار کنند.

نحوه اتصال یک دستگاه دارای Matter به یک کنترلر Matter مانند Nest WiFi Pro

عکس صفحه 20230404 054050 - بررسی Google Nest WiFi Pro - تست خانه هوشمند و Google Home

برای آوردن یک دستگاه دارای Matter به Google Home، باید به تنظیمات دستگاه بروید و باید گزینه ای برای اتصال به Matter وجود داشته باشد. وقتی این را فعال می کنید، یک کد QR در اختیار شما قرار می دهد که می توانید اسکن کنید و یک کد 12 رقمی که می توانید برای جفت کردن دستی دستگاه از آن استفاده کنید.

هنگامی که دستگاه در حالت اتصال به اینترنت است، وقتی وارد Google Home می‌شوید، باید/می‌تواند به‌طور خودکار تشخیص دهد که دستگاه اتصال اینترنت وجود دارد. در غیر این صورت، من فکر می کنم شما می توانید یک دستگاه جدید اضافه کنید و آن را فعال می کند.

من متوجه شدم که هاب هایم کمی دور از قلاب هستند. من با SwitchBot مشکلی نداشتم، اما با هاب Aqara چند بار تلاش کردم.

با هاب های متصل، باید بتوانید به هر یک از دستگاه های جفت شده با آن هاب دسترسی داشته باشید.

چه چیزی به Google Home اضافه شده است؟

برای مرکز Switchbot من، Google Home ثبت می‌کند:

  • دما و رطوبت را از خود هاب نشان می دهد، اما هیچ گزینه ای برای دکمه های آن وجود ندارد.
  • دما و رطوبت از سنسور جفت شده

برای Aqara Hub M2 من کمی گیج کننده است زیرا برخی از لوازم جانبی Aqara من قبلاً در Google Home هستند زیرا برنامه Aqara به Google Home متصل می شود. بنابراین من قبلاً ترموستات رادیاتور هوشمند E1 خود را با Google Home داشتم، اگرچه آنها فابریک فعال نیستند.

پس از وصله برخی از دستگاه ها در هاب M2 به موارد زیر دسترسی داشتم:

Google Home یک دستگاه به هم ریخته است – چگونه تشخیص دهیم که یک دستگاه مهم است؟

با راه‌اندازی دستگاه‌های Matter من و Google Home که ده‌ها دستگاه دیگر را نشان می‌دهد، متوجه شدم که کمی مشکل وجود دارد.

همه دستگاه ها یکسان کار نمی کنند و ممکن است به نحوه اتصال آنها بستگی داشته باشد.

ترموستات های Aqara من بهترین مثال برای این موضوع هستند. من سه تا دارم، دو تا به Aqara G2h Pro و یکی از طریق Aqara Hub M2 به Matter وصل شده.

من می توانم هر سه را در Google Home ببینم و همه آنها دما را نشان می دهند و به من گزینه تنظیم آن را می دهند. برای دو بسته Aqara G2h گزینه های گرمایش، سازگار با محیط زیست و خاموش را دارم. Matter Bound one فقط گزینه های روشن و خاموش گرما دارد.

وقتی برای تنظیم یک روال می روم، فقط یک ترموستات وجود دارد که می توانم انتخاب کنم، ترموستات متصل به Matter.

سپس، برای گیج‌کننده‌تر شدن مسائل، دستگاه‌های بی‌اهمیت زیادی وجود دارند که می‌توانند برای رویه‌های معمول استفاده شوند. به نظر می‌رسد که تمام دستگاه‌های Philips Hue و TP-Link Kasa من می‌توانند به عنوان شروعی برای یک روال استفاده شوند.

با رفتن به تنظیمات دستگاه می‌توانید تشخیص دهید چه چیزی از طریق App/API و چه چیزی از طریق Matter متصل است. برای دستگاه‌هایی که به یک برنامه پیوند دارند، نشان داده می‌شود که برنامه به آن مرتبط است. برای Matter، باید عبارت «برنامه‌ها و سرویس‌های مرتبط با موضوع» را نشان دهد.

در ابتدا دوست نداشتم خانه هوشمند خود را از طریق یک برنامه کنترل کنم، اما این آشفتگی گیج کننده برنامه ها اوضاع را بدتر می کند. برای فهمیدن اینکه چه چیزی با چه چیزی کار می کند، نیاز به کلنجار رفتن و آزمون و خطای کلی است.

روال ها را برقرار کنید

این من را به مشکل بعدی می رساند. تنظیم روال ها به اندازه کافی آسان است، اما عملکرد در Google Home کاملاً محدود است و شما باید با مشکلاتی که چه کار می کند و چه چیزی کار نمی کند کنار بیایید.

از منطق اولیه استفاده می کند، اما بسیار ساده است.

اقدام راه‌اندازی شما می‌تواند توسط یک دستگاه فعال شود و آن دستگاه می‌تواند به شرایط زمانی/روز خاصی محدود شود. هیچ گزینه و/یا وجود ندارد.

محرک ها نیز محدود هستند. برای سوئیچ های من خوب کار می کند، اما اگر شیر رادیاتور خود را انتخاب کنم، فقط گزینه انتخاب خاموش/گرم را دارم. مثلاً اگر دما بالای 18 درجه باشد، می توانم بگویم این عمل را آغاز کنید.

برای SwitchBot Hub، من واقعاً هیچ گزینه منطقی ندارم. من فقط این گزینه را دارم که تغییرات حالت سنسور را انتخاب کنم.

با این حال، اگر بتوانید رویدادهای راه اندازی و اکشن مورد نظر خود را پیدا کنید، همه چیز به خوبی کار می کند.

وقتی صحبت از تنظیم روتین ها می شود، Homey Bridge تجربه بسیار راحت تری است.

اولین برداشت از Matter & Nest WiFi Pro به عنوان یک کنترل کننده Matter

راستش را بخواهید کمی هیجان زده هستم، اما روزهای اولیه است. دو هاب دارای Matter-enabled من فقط تعداد محدودی دستگاه با آنها جفت شده اند، و بنابراین من از عملکرد Google Home زیادی برخوردار نیستم.

Google Home همچنین بسیاری از دستگاه‌های خانه هوشمند من را به‌طور خودکار در آن ادغام می‌کند و از ده‌ها، اگر نه صدها، برند پشتیبانی می‌کند. بنابراین تشخیص اینکه عملکرد عادی خانه هوشمند و دستگاه‌های دارای ماده فعال از کجا شروع و به کجا ختم می‌شود کمی سخت است.

به طور کلی، من دوست ندارم خانه هوشمند خود را با برنامه Google Home کنترل کنم. من دستگاه‌های زیادی دارم که می‌توانم روی چنین رابط کوچکی حرکت کنم. سپس Google Home ویژگی‌های کنترل پیشرفته‌ای که من می‌خواهم را ندارد. سپس تشخیص اینکه کدام دستگاه‌ها به درستی با آن کار می‌کنند و نمی‌خواهند، به خصوص برای کارهای روزمره، خسته‌کننده است.

به طور کلی بهتر است از یک برنامه اختصاصی خانه هوشمند برای کارهای روزمره خود استفاده کنید، اما این هدف مهم را شکست می دهد. قرار است از محدود شدن شما به یک برنامه خاص شرکتی برای دستگاه هایتان جلوگیری کند.

حدس من این است که بیشتر مشکلاتی که داشته ام به این دلیل است که سازندگان به Google Home اجازه نمی دهند دستگاه ها را به درستی کنترل کند، بنابراین واقعاً مشکل Google Home نیست.

همانطور که گفته شد، هنوز روزهای اولیه برای Matter است. بهبود عملکرد شرکت ها و سازگاری بیشتر دستگاه ها با Matter زمان می برد. این احتمال وجود دارد که اکثر دستگاه‌هایی که در Google Home دارم در نهایت Matter-enabled شوند، و در آن زمان است که می‌توانم تجربه بسیار کاربردی‌تری داشته باشم.

Nest WiFi Pro به‌عنوان یک کنترل‌کننده Matter کاملاً کار می‌کند، و مشکلات من با Google Home بیشتر ترجیح شخصی است تا بد.

در اصل در mightygadget.com ارسال شده است – ادامه دهید توییتر – اینستاگرام – فیس بوک – آخرین بررسی ها ابزار قدرتمند Mighty