منو سایت

رتبه بندی IPX توضیح داده شده است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
رتبه بندی IPX توضیح داده شده است

هنگام خرید تجهیزات صوتی، به خصوص هدفون، اغلب مدل هایی را می یابید که «مقاوم در برابر IPX7» یا «مقاوم در برابر IP68» هستند.

گیج شدن آسان است، به خصوص اگر با اصطلاحات آن آشنا نباشید. و برای گیج شدن بیشتر، این اصطلاحات هیچ ارتباطی با تجهیزات صوتی ندارند.

این به عنوان کد IP یا کد حفاظت از نفوذ (استاندارد IEC 60529) شناخته می شود.

همچنین گاهی اوقات به عنوان یک کد حفاظت بین المللی تعبیر می شود و درجه نسبتاً دقیقی از محافظت در برابر گرد و غبار، تماس تصادفی و آب را به شما می دهد. این توسط محفظه های مکانیکی و جعبه های الکتریکی که از اجزای داخلی محافظت می کنند ارائه می شود.

چرا به کد IP نیاز داریم؟

بررسی اسپیکر بلوتوث Marshall Middleton2 - رتبه بندی IPX توضیح داده شده است

این یک سوال منصفانه است، به خصوص که شما محصولات زیادی، از جمله هدفون، دارید که به عنوان “ضد آب” یا “ضد آب” به بازار عرضه می شوند. این باید برای توضیح کافی باشد، درست است؟ خوب، نه واقعا. زیرا چقدر ضد آب است؟ آیا فقط ضد آب است یا می توانید آن را غواصی کنید؟

این دقیقا همان چیزی است که کد IP قرار است پاسخ دهد. اعداد بعد از IP نشان می دهد که چگونه محصول شرایط از پیش تعیین شده را برآورده می کند.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر عدد 0 را مشاهده کردید به این معنی است که هیچ حفاظتی وجود ندارد و اگر به جای یک عدد X را مشاهده کردید، داده های کافی برای سطح حفاظت جمع آوری نشده است.

اکنون، معمولاً در دستگاه‌های الکترونیکی مانند هدفون، یک IP با دو عدد مشاهده می‌کنید. با این حال، کد IP در واقع می تواند تا سه رقم و دو حرف اضافی داشته باشد. بیایید نگاهی به معنای هر یک بیندازیم.

رتبه بندی کد IP توضیح داده شده است

IPX - رتبه بندی IPX توضیح داده شده است

رقم اول مورد نیاز است و می تواند هر چیزی از 0-6 یا X باشد. این چیزی است که نشان دهنده حفاظت از ذرات جامد است. 1 به این معنی است که محصول در برابر سطوح بزرگ بدن شما مانند پشت دست شما محافظت می شود.

2 به این معنی است که از انگشتان یا اشیاء کوچکتر مشابه محافظت می شود، 3 به این معنی است که از ابزارها یا سیم های ضخیم محافظت می شود، در حالی که 4 به این معنی است که از پیچ های کوچک و اکثر سیم ها محافظت می شود. 5 و 6 جایی هستند که جالب می شود – 5 به این معنی است که ضد گرد و غبار است، به طور کامل از ورود گرد و غبار جلوگیری نمی کند، اما سطح محافظتی دارد.

6 بالاترین سطح حفاظت است و به این معنی است که محصول کاملاً ضد گرد و غبار است. برای دستیابی به این سطح از محافظت باید در طول آزمایش از خلاء استفاده شود و بسته به جریان هوا، آزمایش می تواند تا 8 ساعت طول بکشد.

عدد دوم نیز لازم است و شما به X یا عددی از 0 تا 8 نگاه می کنید. این عدد نشان می دهد که به دنبال چه نوع محافظتی در برابر ورود آب مضر هستید. نکته ای که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که هر نمره بالاتر از 6 تجمعی نیست.

ممکن است هدفون‌هایی داشته باشید که دارای IPX7 هستند، به این معنی که می‌توانید آن‌ها را در آب غوطه‌ور کنید، اما این هدفون‌ها با IPX6 سازگار نیستند که در برابر جت‌های آب قدرتمند محافظت می‌کند. بیایید نگاهی به معنای همه اعداد در اینجا بیندازیم:

  • 1- محافظت در برابر چکه آب
  • 2- محافظت در برابر چکیدن آب هنگام کج شدن در 15 درجه
  • 3- محافظت در برابر پاشش آب در فشار کم
  • 4- محافظت در برابر پاشش آب
  • 5- محافظت در برابر جت های آب در فشار کم
  • 6 – محافظت در برابر جت های آب قدرتمند با فشار بالا
  • 6K – محافظت در برابر جت های آب قدرتمند با فشار بسیار بالا
  • 7 – محافظت در برابر غوطه ور شدن در عمق 1 متری
  • 8 – محافظت در برابر غوطه ور شدن در عمق بین 1 تا 3 متر
  • 9K – محافظت در برابر جت های آب قدرتمند، با دمای بالا و فشار بالا

هنگام انتخاب هدفون، در حالت ایده‌آل می‌خواهید که حداقل 6 برای رقم دوم یا 7 برای دویدن و تمرین‌هایی که احتمالاً عرق می‌کنید، 7 بگیرید. اما یک دقیقه دیگر به آن خواهیم رسید.

بعد شکل سوم است که نشان دهنده مقاومت در برابر اثرات مکانیکی است، اما دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد، بنابراین در مورد آن بحث نمی کنیم.

همچنین دارای دو حرف اضافی است که ذکر کردیم، اما چیزی نیست که در هدفون با آن روبرو شوید. اولین حرف اضافی (A، B، C یا D) برای محافظت از پرسنل در برابر دسترسی به قطعات خطرناک است. دوم، حرف اضافی برای حفاظت از تجهیزات خاص برای دستگاه ولتاژ بالا (H)، حرکت در طول آزمایش آب (M)، ثابت در طول آزمایش آب (S) و شرایط آب و هوایی (W). هر دو حروف اختیاری هستند، و همانطور که گفته شد، به ندرت آنها را با هدفون یا هر وسیله الکترونیکی مصرفی دیگری پیدا خواهید کرد.

چیزهایی که باید در هدفون/گوش گیرهای ضد آب جستجو کنید

با توجه به اینکه در مورد رتبه بندی IP واقعاً ترکیبات زیادی وجود دارد، می توانیم ببینیم که چگونه هنگام خرید هدفون های ضد آب همه چیز به راحتی ممکن است اشتباه شود. تنها راه برای اطمینان از داشتن موارد مناسب این است که آنها را برای مورد استفاده خاص خود خریداری کنید. این امر به ویژه در مورد درجه حفاظت از آب صادق است، زیرا همانطور که گفته شد، یک جفت هدفون IPX7 ممکن است با IPX6 سازگار نباشد.

با در نظر گرفتن این موضوع، هنگام خرید چنین هدفونی، در حالت ایده آل به دنبال رتبه بندی IP68 هستید. این به این معنی است که هدفون دارای بالاترین درجه محافظت در برابر گرد و غبار است، که برای مثال اگر در شرایط گرد و غبار دویدید یا در باشگاه ورزش می کنید، می تواند مهم باشد.

علاوه بر این، عدد دوم 8 به معنای محافظت کامل هدفون در برابر نفوذ مایعات است. حتی اگر در باران گرفتار شوید، آنها باید ایمن باشند. آخرین اما نه کم اهمیت، شما باید توصیه سازنده را در نظر بگیرید.

برای برخی از مواد، عرق خطرناکتر از آب است. یک جفت هدفون که در برابر آب مقاوم هستند ممکن است کاملاً در برابر تعریق مقاوم نباشند.

بنابراین اگر یک جفت هدفون ضدآب تهیه می‌کنید، مطمئن شوید که می‌توانید با آن‌ها ورزش کنید یا با بررسی گفته‌های سازنده، آن‌ها را برای دویدن ببرید.

اگر می‌خواهید در امنیت باشید، یک جفت هدفون را بردارید که برای کاربران فعال به بازار عرضه می‌شود و باید آماده باشید.