منو سایت

نحوه عملکرد هدفون های حذف نویز

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نحوه عملکرد هدفون های حذف نویز

اگر اهل مسافرت یا مسافرت مکرر هواپیما هستید، به احتمال زیاد شخصی بر اهمیت هدفون‌های حذف نویز فعال برای شما تاکید کرده است.

اگر با هدفون آشنا نیستید، ممکن است کنجکاو باشید که دقیقاً چه هستند، چگونه کار می کنند و آیا باید روی یک جفت برای خود سرمایه گذاری کنید یا خیر.

برای ارائه اطلاعاتی که نیاز دارید، به چند جنبه کلیدی می پردازیم. ابتدا بررسی خواهیم کرد که چگونه هدفون‌های معمولی عایق‌سازی نویز را ارائه می‌کنند، و سپس به حوزه جایگزین‌های فعال حذف نویز و تمام پیچیدگی‌های موجود می‌پردازیم.

بررسی های مرتبط

عایق صدا در مقابل کاهش صدا

آیا همه هدفون ها قابلیت حذف نویز دارند؟

خب تا حدودی بله. با این حال، تفاوت قابل توجهی بین هدفون حذف نویز فعال و غیرفعال وجود دارد.

اگر یک جفت هدفون به طور خاص به عنوان حذف کننده نویز فعال به بازار عرضه نشده است، احتمالاً یک مدل غیرفعال است.

حذف غیرفعال نویز تنها به ویژگی‌های فیزیکی نوک گوش‌هایی که در مجرای گوش قرار می‌گیرند یا بالشتک‌هایی که روی سر شما فشار داده می‌شوند متکی است.

چیزی بیشتر از این وجود ندارد و سطح عایق بیشتر به تناسب و مواد انتخاب شده بستگی دارد. در حالی که این کار تا حدودی کاهش نویز را فراهم می کند، اما اغلب در هنگام خفه کردن صداهای بلند محیطی کوتاه می آید. و اینجاست که حذف نویز فعال برای صرفه جویی در روز وارد عمل می شود.

حذف نویز فعال چیست؟

حذف نویز - نحوه عملکرد هدفون های حذف نویز

هدفون حذف نویز فعال به فناوری پیشرفته مجهز شده است که به طور فعال با نویز خارجی مبارزه می کند. در نتیجه، آنها می توانند به طور موثر سطح نویز خارجی را تا 30 دسی بل در سناریوهای مختلف کاهش دهند و به شما این امکان را می دهند که بدون هیچ گونه مزاحمتی در موسیقی خود غوطه ور شوید. این ویژگی به ویژه در سفرهای هوایی بسیار ارزشمند می شود، جایی که غرش مداوم موتورهای هواپیما یک چالش بدنام است.

برای درک عملکرد درونی حذف نویز فعال، اجازه دهید به ماهیت خود صدا بپردازیم. صدا را می توان به عنوان موجی تجسم کرد که با فشرده سازی و فشردگی ذرات هوا مشخص می شود. این حرکات نوساناتی در فشار هوا ایجاد می کند که ما آن را دامنه می نامیم. گوش و مغز شما این تغییرات فشار را تشخیص داده و آنها را به عنوان صدا تفسیر می کند. اگر دامنه را روی یک نمودار رسم کنیم، شبیه موجی می شود که قبلا ذکر کردیم.

فناوری حذف نویز با استفاده از مفهومی به نام “ضد فاز” کار می کند. صدای محیط را به عنوان موج در نظر بگیرید. هنگامی که یک موج یکسان را وارد می کنید، با موج اصلی ترکیب می شود و در نتیجه صدایی بزرگتر و تقویت شده ایجاد می شود. با این حال، اگر بخواهید یک تاخیر دقیقاً نیمی از طول موج را به یکی از امواج معرفی کنید، متوجه خواهید شد که امواج خارج از فاز هستند. آنها شروع به خنثی کردن یکدیگر می کنند، بسیار شبیه به ترکیب یک و منفی. و وقتی این دو را با هم جمع کنید چه اتفاقی می افتد؟ درست است، شما یک صفر دریافت می کنید. این اصل اساسی زیربنای عملکرد فناوری حذف نویز است.

هنگامی که هدفون های مجهز به حذف نویز فعال را انتخاب می کنید، متوجه وجود چندین میکروفون مینیاتوری خواهید شد که به صورت استراتژیک روی سطح بیرونی خود هدفون قرار گرفته اند. این میکروفون ها برای ضبط و انتقال صداهای خارجی به قطعات الکترونیکی داخلی واقع در هدفون استفاده می کنند.

پس از اینکه الکترونیک صدای ضبط شده را دریافت کرد، شکل موج دقیقا مخالف را تولید می کند که به عنوان آنتی فاز شناخته می شود، که به طور موثری نویز خارجی ورودی را خنثی کرده و حذف می کند. در نتیجه، تنها صدای مورد نظری که قصد شنیدن آن را از طریق هدفون خود دارید، باقی می ماند.

در تئوری، این فرآیند ممکن است نسبتا آسان به نظر برسد. با این حال، در عمل، دستیابی به کاهش موثر نویز یک چالش بزرگ حتی برای پیشرفته ترین گزینه های موجود است. توجه به این نکته ضروری است که فناوری حذف نویز در همه محیط ها به یک اندازه خوب کار نمی کند. در حالی که می تواند با موفقیت صداهای با فرکانس پایین ثابت مانند زمزمه موتور جت را کاهش دهد، اما در مواجهه با صداهای پراکنده و غیرقابل پیش بینی مانند مکالمات نزدیک با مشکل بیشتری مواجه است. با این حال، با ادامه پیشرفت فناوری، می‌توان انتظار بهبود و پیشرفت در کاهش نویز را داشت.

آیا باید یک جفت بگیرید؟

بررسی مقیاس‌بندی Anker Soundcore Life Q35 - هدفون‌های حذف نویز چگونه کار می‌کنند

سؤالی که احتمالاً شما را به اینجا رسانده حول محور این است که آیا هدفون های حذف نویز فعال برای نیازهای شما مناسب هستند یا خیر. با این حال، پاسخ کاملاً به شرایط خاص شما بستگی دارد. این به عواملی مانند بودجه، سناریوهای استفاده مورد نظر و ترجیحات شخصی شما متکی است.

بیایید با جنبه قیمت گذاری شروع کنیم. اجرای موثر فناوری حذف نویز فعال چالش برانگیز است که منجر به هزینه‌های بالاتر مرتبط با این هدفون می‌شود. همانطور که مدل‌هایی با کیفیت صدای برتر و قابلیت‌های حذف نویز بهبود یافته را بررسی می‌کنید، قیمت به طور طبیعی افزایش می‌یابد. این غیرقابل انکار است که همه نمی توانند یک جفت هدفون گران قیمت را بخرند.

سپس مورد استفاده را در نظر بگیرید. حتی استثنایی ترین هدفون ها با حذف فعال نویز ممکن است در بسیاری از موقعیت ها به طور کامل تمام صداهای خارجی را حذف نکنند. این محدودیت در محیط‌هایی که با صداهای غیرقابل پیش‌بینی مشخص می‌شوند، مانند دفاتر شلوغ با پچ پچ مداوم، آشکار می‌شود. در حالی که این هدفون بدون شک کمک می کند و نویز محیط را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، حذف کامل آن همچنان گریزان است.

همچنین، مردم اغلب مناسب بودن هدفون حذف نویز فعال برای رفت و آمد را زیر سوال می برند. در بیشتر موارد، این هدفون در جلوگیری از نویزهای خارجی عالی است و به شما امکان می دهد در هنگام سفر در موسیقی خود غرق شوید. با این حال، اگر به‌عنوان دوچرخه‌سوار، عابر پیاده یا هر ظرفیت دیگری در ترافیک حرکت می‌کنید، مهم است که از محیط اطراف خود آگاه باشید. مسدود کردن کامل محیط در چنین مواردی ممکن است مطلوب نباشد.

در نهایت، اگر اغلب با قطار، مترو یا هواپیما سفر می‌کنید، سرمایه‌گذاری بر روی یک جفت هدفون فعال نویز کنسل کننده با کیفیت می‌تواند بسیار سودمند باشد. آنها به شما این امکان را می دهند که بدون قرار گرفتن در معرض صدای مخرب سیستم های ریلی یا موتورهای هواپیما، آرامش داشته باشید و از موسیقی خود لذت ببرید.

همانطور که در بالا ذکر شد، مناسب بودن هدفون های حذف کننده نویز فعال در نهایت به این بستگی دارد که آیا آنها نیازهای خاص شما را برآورده می کنند یا خیر. اگر این کار را انجام دهند، با توجه به عملکرد چشمگیر آنها و تفاوت قابل توجهی که می توانند در تجربه شنیداری شما ایجاد کنند، احتمالاً به دست آوردن یک جفت غافلگیری خوشایند خواهد بود.