منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چگونه نقاط دسترسی خود را برای پوشش و سرعت مطلوب WiFi بهینه کنیم

چگونه نقاط دسترسی خود را برای پوشش و سرعت مطلوب WiFi بهینه کنیم

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه نقاط دسترسی خود را برای پوشش و سرعت مطلوب WiFi بهینه کنیم

من بسیاری از محصولات شبکه را پوشش می دهم و بسیاری از سیستم های مش وای فای، روترها، نقاط دسترسی و سوئیچ ها را بررسی کرده ام.

بیشتر محتوای من برای کاربران خانگی است و این با کاربران مشاغل کوچک، SOHO و حرفه ای ها همپوشانی دارد.

من بسیاری از محصولات عالی کسب‌وکار را پوشش داده‌ام که برای شبکه‌های بزرگ‌تر به خوبی کار می‌کنند، اما واقعاً واجد شرایط یا مطلع نیستم تا پوشش فنی دقیقی را که ممکن است بسیاری از مدیران شبکه به دنبال آن هستند ارائه دهم.

اساسا، من بیشتر از بسیاری از افراد عادی در مورد شبکه می شناسم، اما کمتر از بسیاری از افرادی که برای امرار معاش این کار را انجام می دهند (و بسیاری از علاقه مندان).

همانطور که من سیستم های مش را دوست دارم، از نقاط دسترسی در خانه خود استفاده می کنم. من توانستم Cat6a را در اطراف خانه خود اجرا کنم تا بتوانم اترنت را در تمام اتاق های مهمم وصل کنم. سیستم‌های مش را می‌توان به‌عنوان نقاط دسترسی با یک حلقه بک سیمی اجرا کرد، من انعطاف‌پذیری و سفارشی‌سازی نقاط دسترسی مناسب و اکوسیستم‌های شبکه تحت مدیریت ابری را که در سال‌های اخیر محبوب شده‌اند، ترجیح می‌دهم.

وای فای در خانه من همیشه چیزی بوده که من را آزار می دهد. فکر می کنم فقط از اینکه بهترین عملکرد را ندارم اذیت می شوم. از آنجایی که من همیشه در حال تغییر محصولات هستم، به ناچار چیزها را خراب می‌کنم یا در حین نوشتن سیستم جدیدی راه‌اندازی نمی‌کنم، و عملکرد آن‌طور که می‌توانست خوب نیست.

همچنین، چون دائماً در حال تغییر و شکستن چیزها هستم، به ناچار از شریک زندگیم دیوار می گیرم.

بنابراین من این پست را می نویسم، تا حدی به عنوان راهنمایی برای خودم تا تمام کارهایی را که هنگام راه اندازی یک شبکه جدید انجام می دهم به خاطر بسپارم، اما همچنین امیدوارم که این راهنما برای هر کسی که حرفه ای شبکه نیست و می خواهد مفید باشد. شبکه خود را بهینه کنند.

بیشتر این نکات را از توصیه های مختلف در اینترنت استخراج کرده ام. Reddit منبع عادی من برای اطلاعات است.

تعداد نقاط دسترسی

من واقعاً زیاد به نقاط دسترسی در خانه خود فکر نکردم، حتی نمی دانم خانه چقدر متر مربع / فوت است. با این حال، من سه تا در خود خانه دارم، سپس یکی دیگر در باشگاه ورزشی در گاراژم. این به خوبی کار می کند زیرا برنامه ریزی کانال را آسان می کند زیرا من کانال های همپوشانی ندارم و پوشش خوبی دارم.

یک توصیه کلی برای تراکم AP 1 در 140 متر مربع یا 1500 متر مربع است.

اگر به مستندات Meraki نگاه کنید، بسیار پیچیده تر است زیرا باید تعداد مشتریان و استفاده مورد انتظار را در نظر بگیرید، اما نباید در خانه یا کسب و کار کوچک مشکلی ایجاد کند.

برنامه ریزی کانال

Netgear Insight Management icQHTVNVe2 - چگونه نقاط دسترسی خود را برای پوشش و سرعت مطلوب WiFi بهینه کنیم
کانال های ترجیحی Netgear Insight بسیار خوب کار می کنند، اما من ترجیح می دهم کانال ها را به صورت دستی انتخاب کنم

همه روترها، سیستم های شبکه و نقاط دسترسی سعی می کنند انتخاب کانال را به صورت خودکار تنظیم کنند. مستندات به نظر می رسد که این یک فرآیند هوشمند است که شبکه را برای شما بهینه می کند، اما در تجربه من این فرآیند کمتر از حد مطلوب است و اغلب مشکلاتی را ایجاد می کند.

به همین دلیل من خودم کانال ها را کوک می کنم. در یک محیط خانه یا یک دفتر کوچک، این کار باید بسیار آسان باشد، زیرا احتمالاً نقاط دسترسی کافی برای نگرانی در مورد کانال های همپوشانی ندارید.

با این حال، نباید کانال‌ها را در APهای مجاور یا هر تنظیمات جهانی همپوشانی کنید.

برای شبکه 5 گیگاهرتز برای هر AP از کانال های 36، 48، 149 و 161 استفاده کنید.

برای 2.4 گیگاهرتز باید از 1، 6 و 11 استفاده کنید.

به طور کلی، شما باید سعی کنید از کانال های DFS نیز اجتناب کنید، زیرا این امر می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

یکی از مشکلات برنامه ریزی کانال این است که آیا می خواهید از کانال های عریض 160 مگاهرتز استفاده کنید. این باعث می شود کانال های 5 گیگاهرتزی غیرهمپوشانی به دو کانال کاهش یابد و یکی از آنها فضای DFS را اشغال کند. من توانستم دو اکسس پوینت Netgear WAX615 را با فرکانس 160 مگاهرتز بدون هیچ مشکلی اجرا کنم، اما سیستم EnGenius من از 160 مگاهرتز برای 5 گیگاهرتز پشتیبانی نمی کند. یکی از گزینه ها می تواند اجرای مهم ترین AP خود در 160 مگاهرتز و بقیه در 80 مگاهرتز باشد که بسته به سیستم ممکن است.

توان خروجی

این یکی دیگر از مواردی است که من را در گذشته جذب کرده است. وسوسه انگیز است که قدرت را تا حد امکان بالا تنظیم کنید زیرا این باعث افزایش برد می شود، درست است؟ از نظر فنی اشتباه نیست، تنظیم بیش از حد قدرت اغلب باعث ایجاد مشکل می شود زیرا دستگاه های سرویس گیرنده قدرت کافی برای انتقال داده ها را ندارند.

اگر قدرت را خیلی زیاد تنظیم کنید، مشکلات رومینگ خواهید داشت زیرا کلاینت‌ها تقریباً همیشه می‌توانند یک AP راه دور را بشنوند (و متصل بمانند).

به نظر می رسد توصیه های قدرت بسیار متفاوت است، به نظر می رسد به برنامه بستگی دارد. در زیرشبکه Reddit، پیشنهادهایی بین 11-14dBm در 5GHz و 8-11dBm در 2.4GHz دیدم.

در Ubuiqiti Sub-Reddit، من قدرت خروجی 10 dBm را در 2.4 گیگاهرتز و 17 dBm را در 5 گیگاهرتز دیدم.

یک نکته مفید این است که اگر از SSID با باندهای مشترک استفاده می کنید، باید 6 دسی بل بین 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز فاصله داشته باشید، در غیر این صورت مشتریان زیادی روی رادیو 2.4 گیگاهرتز قفل می شوند.

فقط شبکه 5 گیگاهرتز در مقابل همزیستی 5 گیگاهرتز / 2.4 گیگاهرتز

من همیشه از یک شبکه جداگانه 2.4 گیگاهرتز به طور خاص برای دستگاه های IoT استفاده می کنم. من این کار را عمدتاً به این دلیل انجام می‌دهم که از مشکلاتی در راه‌اندازی آنها جلوگیری می‌کند، زیرا گاهی اوقات ممکن است با فکر کردن 5 گیگاهرتز گیج شوند. همچنین اگر بخواهید آنها را به VLAN جدا کنید، می تواند مفید باشد.

من همیشه از 5 گیگاهرتز به عنوان یک شبکه مجزا استفاده کرده ام، اما در مورد خانه خود تجدید نظر نمی کنم.

برای محیط‌های شبکه متراکم‌تر، تنها شبکه‌های 5 گیگاهرتز به دلیل رقابت سیگنال کمتر از همسایگان، عملکرد بهتری دارند.

با این حال، برای یک محیط خانگی، 5 گیگاهرتز آنقدر سریع کاهش می یابد که دسترسی به نقاط دسترسی زیادی برای پوشش واقعاً ستاره ای فقط در 5 گیگاهرتز لازم است.

حداقل نرخ داده

من هرگز حداقل سرعت داده را در خانه خود بهینه نکرده ام، بنابراین این نکته مفیدی برای من بود.

با سیستم EnGenius من، حداقل پیش فرض 1 مگابیت در ثانیه برای 2.GHz، 6Mbps برای 5GHz و 6Mbps برای 6GHz است.

توصیه هایی که من دیده ام بسیار بالاتر است. باید 12 مگابیت در ثانیه برای 2.4 گیگاهرتز و 24 مگابیت در ثانیه برای 5 گیگاهرتز تنظیم کنید. هیچ توصیه ای برای 6 گیگاهرتز وجود نداشت و سیستم EnGenius من حداکثر تنظیم 24 مگابیت بر ثانیه را در هر دو فرکانس 5 گیگاهرتز و 6 گیگاهرتز دارد.

تنظیم حداقل سرعت داده چندین کار را انجام می دهد:

  • بیکن‌ها و بسته‌های کنترلی با حداقل نرخ منتشر می‌شوند – به عنوان مثال تبلیغات SSID و غیره، بنابراین اگر حداقل نرخ پایین باشد، زمان نامتناسبی را برای پخش می‌گیرند.
  • کاربران مجبورند حداقل از حداقل سرعت استفاده کنند تا زمان پخش را اشغال نکنند
  • این همچنین هنگام جابجایی کاربر، انتقال به نقاط دسترسی نزدیک‌تر را تشویق می‌کند – زیرا زمانی که نرخ داده‌های پایین‌تر در مورد متصل فعلی در دسترس نباشد، دیگر نمی‌توانند آن را نگه دارند (که همچنین باعث کاهش سرعت در صورت گیر کردن می‌شود. دوباره AP دور)

این معمولا پوشش AP را کاهش می دهد، اما باید سرعت را بهبود بخشد. اگر Aps کافی برای ارائه پوشش خوب ندارید، ممکن است لازم باشد این تنظیمات را آزمایش کنید.

مسدود کردن پخش

این واقعاً برای شبکه‌های خانگی ضروری نیست، بعید است دستگاه‌های کافی در شبکه وجود داشته باشد که مشکل ایجاد کند، و به این معنی است که باید از دردسرهای لیست سفید عبور کنید.

برای شبکه‌های بزرگ‌تر، ترافیک پخش زمان پخش زیادی را مصرف می‌کند، به طوری که در نهایت برای ترافیک معمولی کاربران کافی نیست.

همچنین به همین دلیل است که تنظیم حداقل نرخ داده زمانی مفید است که پخش را فعال کرده اید و حداقل نرخ داده بسیار کم است، و تمام زمان پخش موجود را می خورد.

اگر پخش را غیرفعال کنید، باید همه دستگاه‌هایی را که نیاز به پخش دارند در لیست سفید قرار دهید، بنابراین مواردی مانند چاپگرها، Chromecast، Apple TV و غیره. برای این کار باید آدرس MAC را اضافه کنید.

شماره SSID نباید مشکلی ایجاد کند

برخی از افراد، از جمله من، ممکن است در مورد تعداد SSIDهایی که در شبکه استفاده می کنند نگران باشند. برای من، همیشه تصور می‌کردم داشتن تعداد زیادی SSID ناکارآمد است.

هر SSID چراغ هایی را ایجاد می کند که حاوی تمام اطلاعات شبکه است. فریم های چراغ به صورت دوره ای منتقل می شوند. آنها برای اعلام حضور یک LAN بی سیم و همگام سازی اعضای مجموعه خدمات استفاده می شوند.

خود چراغ ها هزینه زیادی ندارند. تنها زمانی که مشکل ساز می شود زمانی است که حداقل نرخ داده بسیار آهسته است و سپس شروع به گرفتن زمان پخش بیشتر از آنچه شما می خواهید می کند.

بسیاری از اکسس پوینت ها و سیستم های شبکه ابری از SSID های کافی پشتیبانی نمی کنند تا بتوانید مشکل زیادی داشته باشید. به عنوان مثال، TP-Link EAP620 تا 16 SSID، 8 عدد برای هر باند را پشتیبانی می کند.

برای طیف 2.4 گیگاهرتز، زمانی که بیش از 15 SSID در کانال های غیر همپوشانی (یا در مجموع بیش از 45) وجود دارد، فریم های بیکن شروع به مصرف مقدار قابل توجهی از زمان پخش و کاهش عملکرد می کنند، حتی زمانی که اکثر شبکه ها بیکار هستند.

در ابتدا در Mighty Gadget منتشر شد